ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ

Παιδιά είμαστε της Γης και του αστερόεντος ουρανού... Το μονοπάτι προς την αυτογνωσία!
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΑρχικήΑρχική  ΗμερολόγιοΗμερολόγιο  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 ΓΙΑΤΙ ΛΕΜΕ ΨΕΜΑΤΑ;

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Μάρω Ιωαννίδου
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Μάρω Ιωαννίδου


Αριθμός μηνυμάτων : 211
Ημερομηνία εγγραφής : 16/06/2023
Τόπος : Ουράνια πολιτεία

ΓΙΑΤΙ ΛΕΜΕ ΨΕΜΑΤΑ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΓΙΑΤΙ ΛΕΜΕ ΨΕΜΑΤΑ;   ΓΙΑΤΙ ΛΕΜΕ ΨΕΜΑΤΑ; EmptyΤετ Ιουλ 26, 2023 4:13 pm

ΓΙΑΤΙ ΛΕΜΕ ΨΕΜΑΤΑ;

Ένα ζήτημα που έχει απασχολήσει όλους ανά καιρούς... Γιατί άραγε οι άνθρωποι λένε ψέματα, γιατί αποκρύπτουν την αλήθεια και γιατί δεν είναι ειλικρινείς;

Και δεν αναφέρομαι στα "κατά συνθήκη" ψεύδη, τα οποία είναι μερικές φορές απαραίτητα, αν έγκεινται στη στρατηγική μας και ουχί για άλλο λόγο.

Από την προσωπική μου εμπειρία και μελέτη έχω καταλήξει στα εξής:

Ο κυριότερος λόγος είναι ότι δεν έχουμε το θάρρος της γνώμης μας! Ο φόβος για το αποτέλεσμα μίας πληροφορίας (που μπορεί να μην αρέσει ή να μη γίνει αποδεκτή) μας οδηγεί στην εύκολη λύση, το ψέμα ή την απόκρυψη της αλήθειας. Για να έχουμε, λοιπόν, ήσυχο το κεφάλι μας, πετάμε ένα ψέμα και όλα όμορφα και ωραία. Τι γίνεται, όμως, στην περίπτωση που το ψέμα ή η απόκρυψη της αλήθειας αποκαλύπτεται;;; Χμ... εκεί βρίσκουμε τα δύσκολα! Εκεί καλούμαστε να απολογηθούμε δύο φορές και για το ψέμα και για τη συμπεριφορά μας.

Και ερχόμαστε στο συμπέρασμα:

1) Λέω ψέματα ή αποκρύπτω την αλήθεια => αποκαλύπτομαι => χάνεται η εμπιστοσύνη του άλλου απέναντι στο άτομό μου, βγαίνω λάθος και κακός!

2) Λέω αλήθεια => έχω το θάρρος της γνώμης μου => χαίρω άκρας εκτίμησης από τον άλλον, ανεβαίνω στα μάτια του!

Ένας άλλος λόγος, εξίσου σημαντικός, είναι να τα έχουμε καλά με όλους! Πετάμε ένα ψέμα, εδώ και εκεί και όλοι είναι ευχαριστημένοι. Όμως, αυτό δεν είναι εφικτό γιατί και πάλι η αποκάλυψη, γιατί ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον, θα χαλάσει τις ισορροπίες. Τι κάνουμε στην περίπτωση αυτή;;; Και πάλι η ειλικρίνεια θα επιφέρει τις ισορροπίες, γιατί η αλήθεια περιέχει δύναμη, όσο και αν πονά!

Χρειάζεται πολλή δουλειά με τον εαυτό μας, για να έχουμε το θάρρος της γνώμης μας, για να μη φοβόμαστε και για να είμαστε ειλικρινείς. Αν τα καταφέρουμε όμως;;;; Τότε έχουμε κερδίσει κάτι ανεκτίμητο... ΤΗΝ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Youtube https://starworld.forumgreek.com/forum
 
ΓΙΑΤΙ ΛΕΜΕ ΨΕΜΑΤΑ;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ :: ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ :: ΟΙ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ-
Μετάβαση σε: